Bourat je nesmysl

O webu

BOURAT JE NESMYSL! A proto děláme maximum, abychom terasu na Budějovické zachránili. Novodobá historie terasy se začala psát již v roce 2011 a výsledkem několikaletého jednání o její opravě, bylo v lednu letošního roku uzavření celého prostoru.

2. října 2018 se po dlouhém jednání podařilo znovu otevřít jižní vestibul metra na stanici Budějovická. Souběžně s ním byl slavnostně otevřen i hlavní vstup do obchodního centra DBK. Ten byl v souladu s nařízením Magistrátu hl. m. Prahy uzavřen od 18. ledna letošního roku

18. 12. 2018 tedy přesně po deseti měsících byla provizorně zprůchodněna pasáž podél prodejen Marks & Spencer a C&A. Nicméně otázka demolice terasy zůstává stále otevřená.

Námi oslovený statik Ing. Marek Lukáš i Prof. ing. František Wald, CSc., vedoucí katedry ocelových a dřevěných konstrukcí ČVUT, se shodují, že je ocelová konstrukce provozuschopná a podstojkování terasy a s ním související uzavření pasáže u jižního vestibulu stanice metra bylo naprosto zbytečné. Přestože magistrát, jakožto vlastník terasy, několik let zanedbával její údržbu, tak stále splňuje technické normy a je tedy možné ji bez jakéhokoli rizika provozovat.

V žádném případě nechceme hazardovat s bezpečností a zdravím občanů. DBK navštíví každoročně více než 10 miliónů návštěvníků, takže ochrana jejich zdraví a zajištění jejich bezpečnosti je něco, co je naší každodenní starostí a cítíme v tomto smyslu opravdu velkou odpovědnost. Naopak se snažíme přiložit ruku k dílu a situaci vyřešit co nejrychleji a nejefektivněji ku prospěchu všech zúčastněných.

Celý prostor vnímáme jako nedílnou součást cenné architektury, navržené na přelomu 70. a 80. let minulého století architektkou Věrou Machoninovou. Plní nejen důležitou roli pěší komunikace spojené s okolním terénem, ale i veřejného prostranství pro různé komunitní aktivity, které na Budějovické tolik chybí.

Pokud by magistrátní úředníci i nadále trvali na demolici stavby, je to řešení velmi neefektivní, z pohledu investic neekonomické a přináší sebou i možné riziko narušení statiky našeho objektu, čímž je pro nás trvalé odstranění terasy naprosto nepřípustné.

Terasu bychom chtěli co nejdříve a v co nejkratším možném časovém období opravit, okolní prostor revitalizovat a vrátit jí funkci veřejného prostranství, které Budějovické tolik chybí a kterou terasa několik let důstojně plnila.

Budete-li mít zájem o jakékoli další informace, obraťte se na mě.

S pozdravem

Miroslav Velfl, předseda představenstva
m.velfl@dbkpraha.cz

© 2018 DBK PRAHA a.s., Všechna práva vyhrazena. Webové stránky od AiVision s.r.o.